3 najlepsze strategie nauki niemieckiego

Jak opanować podstawy niemieckiego, bez chodzenia w tym celu przez wiele lat do szkoły i wydania na to fortuny?

Poniżej przedstawiam drogę na skróty – idealną dla zabieganych dorosłych, którzy chcą szybkich, konkretnych efektów.

Jeśli zastosujesz te strategie – w zaskakująco krótkim czasie będziesz w stanie sprawnie komunikować się po niemiecku w najczęstszych sytuacjach.

can



1. Zacznij rozumieć – poznaj słowa używane kilkadziesiąt lub kilkaset razy dziennie

Absolutną podstawą w języku są słowa. Ich przydatność jest zależna od tego, jak często używane jest dane słowo.

W szkołach publicznych, a nawet w szkołach językowych panuje bardzo niemądry zwyczaj uczenia początkujących zupełnie nieprzydatnych im słów. Dzieje się to niestety kosztem czasu i wysiłku, dzięki którym mogliby poznać to, co naprawdę im się przyda i to od razu.

Często uczy się początkujących np. wielu nazw kolorów. Wielu nazw zwierząt. Dochodzi do absurdów w stylu uczenia dzieci, jak nazwać po niemiecku jakiegoś owada, którego dorośli nie umieliby nazwać po polsku. Uczniowie dowiedzą się, jak jest po niemiecku: różowy, żyrafa, słoń, korkociąg i poddasze, ale dalej będą w punkcie zero, jeśli chodzi o używanie języka na co dzień.

Nie tędy droga.

Na początku potrzebujesz poznać najczęściej używane słowa. Takie, z którymi spotkasz się kilkadziesiąt lub kilkaset razy dziennie.

Oto mała próbka takich słów:

i, z, do, a, bo, ile, może, gdzie, powiedział, co, tam, ja, jest, ty, zrobił, więc, dlaczego, żeby, że, chcę, albo, czy, oni itd.

Takie słowa znajdziesz praktycznie w każdym zdaniu i ich zrozumienie da Ci natychmiastową orientację, o co mniej więcej może w danym zdaniu chodzić.

Niemiecki słownik PWN zawiera aż 395 000 niemieckich słów. Możesz spokojnie nauczyć się z 70 tysięcy słów i nie rozumieć nic, z tego, co czytasz i nie być w stanie nic sensownego powiedzieć …jeśli będziesz znać nieprzydatne, nieużywane na co dzień słowa.

Możesz jednak nauczyć się 1000 najczęściej używanych niemieckich słów i dodając do tego swoją znajomość polskiego będziesz zwykle rozumieć ponad 80% treści. Miejscem, gdzie można się ich szybko i skutecznie nauczyć jest strona:

http://niemiecki.1000-slow.pl

Dobór tego, czego się uczysz na początku, jest niezwykle ważny.

Chcesz szybko zacząć rozumieć 50% niemieckiego?

Oto 100 najczęściej używanych niemieckich słów, które odpowiadają za połowę codziennej komunikacji po niemiecku...

Pobierz naszego bezpłatnego ebooka zawierającego listę tych 100 słów i od razu zrozum połowę komunikacji. Do każdego słowa otrzymasz od jednego do trzech najczęściej używanych znaczeń po polsku. Listę możesz wydrukować lub używać na komputerze, tablecie czy komórce.

Aby pobrać ebooka, kliknij tutaj.

Cały wysiłek poświęcony na naukę niepotrzebnych słów jest zmarnowany i prowadzi do wniosku, że jakoś Ci ten niemiecki nie idzie, widocznie nie masz talentu do języków… Strzeż się tej pułapki.



2. Otocz się językiem i wchłaniaj jego melodię, wymowę, kolejność używania słów

Kiedy znasz już wiele słów i dużo rozumiesz – wielką przyjemnością jest słuchanie niemieckiego np. w formie wykładów czy wywiadów.

Wybierz sobie jakieś tematy, które Cię interesują. Dowiedz się, jak określa się je po niemiecku i poszukaj np. na YouTube filmików na ten temat. Na przykład “rozwój osobisty” to persönliche Entwicklung.

Znając słówka i tematykę znacznie łatwiej jest zrozumieć treść.

Przy okazji Twój podświadomy umysł chłonie nowe dźwięki w wymowie, melodię języka, wyrabiasz sobie szósty zmysł, co do tego, co brzmi poprawnie, w jaki sposób ludzie budują zdania itd.

Takie wypranie sobie mózgu niemieckim przez słuchanie przydaje Ci się potem w mówieniu. Automatycznie mówisz dzięki temu zasłyszanymi schematami, czyli od razu poprawnie.

Mocny trick:

Kluczem do zwiększenia skuteczności tej metody jest WIELOKROTNE słuchanie tego samego nagrania. Za każdym razem więcej zrozumiesz i więcej zapamiętasz. Wrzuć sobie np. do telefonu nagranie MP3 z jakimś wywiadem, który trwa 30 minut i przez 5 dni z rzędu słuchaj sobie tego w drodze do pracy. Efekty są piorunujące. Nawet nie wiesz, kiedy Ci to wszystko weszło do głowy.

Co zrobić, kiedy słyszysz jakieś ciągle powtarzające się słowo i nie wiesz, co ono znaczy?

Tutaj z pomocą przychodzi darmowa aplikacja Google Translate, którą można ściągnąć na smartfona czy tablet. Trzeba w niej ustawić tłumaczenie z niemieckiego na polski i kliknąć ikonkę mikrofonu, a następnie powiedzieć głośno słowo, którego nie rozumiesz.

Aplikacja powie Ci, co ono znaczy:

image1

image2

Google Translate (Tłumacz Google) jest zwykle przydatny, choć trzeba uważać, bo potrafi źle tłumaczyć, szczególnie, gdy damy mu całe zdanie. Do sprawdzania znaczenia słówek zwykle nadaje się całkiem dobrze.


Jak znaleźć coś fajnego do słuchania, na YouTube, a potem pobrać sobie to w formie audio w MP3?

Załóżmy, że ktoś jest zainteresowany rozwojem osobistym, a jego ulubionym autorem jest Brian Tracy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na YouTube: "Brian Tracy deutsch" i pojawi się wiele filmików jego autorstwa. Jeśli któryś z nich Ci się spodoba i chcesz go sobie ściągnąć w audio do słuchania np. w drodze do pracy, możesz skorzystać z tej strony.

Wystarczy na tej stronie podać adres strony z nagraniem na YouTube, które chcesz ściągnąć i kliknąć Start (trzeba mieć do tego wyłączone blokowanie reklam w przeglądarce).

Osłuchanie się w niemieckim jest kluczowe, by w ogóle zacząć poprawnie słyszeć dźwięki, które są zupełnie obce dla naszych uszu.



3. Poznaj strukturę często używanych zdań, by móc samodzielnie wyrazić swoje myśli

Podobnie, jak w przypadku słów – również pewnie zdania i ich konstrukcje często się powtarzają i dlatego są najbardziej przydatne.

Zamiast od razu próbować połknąć całą gramatykę, warto poznać często używane schematy.

Możesz dzięki nim zbudować tysiące poprawnych zdań…

Zobacz: jeśli nauczysz się np. jak zapytać o internet:

– “Czy mógłbym skorzystać z internetu?”

…i wiesz, jak jest po niemiecku telefon, to wiesz już także, jak zapytać:

– “Czy mógłbym skorzystać z telefonu?”.

Proste i genialne!

Wymieniając słowo lub kilka słów w danym zwrocie możesz poprawnie sformułować nieskończoną ilość zdań po niemiecku, w zależności do tego, czego potrzebujesz użyć w danej chwili.

Oto przykłady takich przydatnych na co dzień zdań, które warto opanować:

500

Aby zacząć mówić (z właściwym akcentem i intonacją) wystarczy opanować 500 superprzydatnych niemieckich zwrotów. Można to zrobić na stronie:

http://niemiecki.1000-slow.pl/500-zwrotow/

To wspaniały sposób na poczucie się pewnie, bo wiesz, że to, co mówisz jest poprawne – nie musisz przy każdym zdaniu przez pół godziny zastanawiać się nad gramatyką.



Podsumowanie

Aby ostro ruszyć z niemieckim i podejść do niego we właściwy sposób, trzeba poznać najczęściej występujące w nim słowa. To prosta metoda dająca maksymalne efekty w minimalnym czasie. Potem warto dużo czasu spędzać na słuchaniu niemieckiego (najlepiej wielokrotnie tych samych nagrań) i sprawdzaniu dodatkowych słówek, które się w nich pojawiają. W końcu, poznanie najczęściej używanych schematów zdań pozwala poczuć się pewnie i zacząć poprawnie mówić w najczęstszych sytuacjach.

Dalsze szlifowanie języka może się odbywać w szkole językowej, na korepetycjach (również np. przez Skype), w bezpośrednim kontakcie z Niemcami, przez oglądanie niemieckojęzycznych filmów  itd.

Tak czy inaczej, po tych trzech krokach jest już z górki 🙂

 

Autor: Sebastian Schabowski


Zobacz wideo:



Jeśli chcesz rozpocząć naukę 1000 najczęściej używanych niemieckich słów, kliknij poniżej:

1000 najczęściej używanych niemieckich słów


Możesz za darmo wypróbować naszą metodę i nauczyć się pierwszych 100 z najczęściej używanych w niemieckim słów. W tym celu skorzystaj z opcji poniżej:
Aby wypróbować naszą metodę, kliknij TUTAJ.